This is AKG TERMOTEKNİK SİSTEMLER SAN. VE TİC. LTD.ŞTİ. from Turkey

Body Drivetrain Engine Components Hardware


Read their story in English
  • English
  • Türkçe

We, as AKG Turkey, are the one of 12 production plants located in 7 countries of AKG Group which produces over 2,5 million radiator and cooler per year and which celebrated the 100th anniversary in 2019. Our journey, which was started with opening sales office in 1996 in Turkey, still continue to own way with unfaltering and responsible steps thanks to building of production plant in Kemalpaşa - İzmir. Besides that we provide employment area in İzmir, we have the crucial status in overseas and domestic sales with our principles which are developing and renovating our business day after day.
Our factory, which is established on an area of 57 thousand square meters, 17,500 square meters of which is covered, produces many production groups such as oil and air cooler, radiator, condenser, copper-brass and aluminium cooler. Besides standart coolers, we, as AKG Turkey, provide high performanced cooler solutions (OEM) which are specially designed for our customers. Today, our success of working with the best companies in Turkey and the World in many sectors such as compressor, automotive, bus, construction machinery, forestry and agricultural machinery is the result of esteeming to our work and our customer oriented attitudes. We are proud of that we lead together of our engineering abilities, high production depth, low-cost parts, improving quality and our close customer relationships in perfect harmony.

Biz, AKG Türkiye olarak, yılda 2,5 milyonu aşkın radyatör ve soğutucu üreten ve 2019 yılında 100.yılını kutlayan AKG Grup’un 7 ülkede bulunan, 12 üretim tesisinden biriyiz. İlk olarak 1996 yılında Türkiye’de satış ofisinin açılması ile başlayan bu yolculuğumuz, 2012 yılında İzmir – Kemalpaşa’da üretim tesisinin kurulması ile daha sağlam ve emin adımlarla devam etmektedir. İzmir’de sağladığımız istihdamın yanı sıra, her gün kendimizi geliştirmeyi ve yenilemeyi benimsediğimiz çalışma prensiplerimizle, bugün hem yurtiçi hem de yurtdışı satışta önemli bir konumdayız.
17.500 metrekaresi kapalı olmak üzere 57 bin metrekare alanda kurulu olan fabrikamız, yağ ve hava soğutucular, radyatör, kondenser, bakır-pirinç ve alüminyum soğutucular gibi ürün gruplarına sahiptir. Standart soğutucu ürünlerimizin yanı sıra, AKG Türkiye olarak, müşterilerimiz için özel geliştirdiğimiz yüksek performanslı soğutucu çözümleri (OEM) sunuyoruz. Bugün Türkiye’de ve dünyada, kompresör, otomotiv, otobüs, iş makinesi, tarım ve orman makineleri gibi sektörlerde bulunan en büyük firmalar ile çalışma başarımız; yaptığımız işe değer vermemizden ve müşterimize gösterdiğimiz özel hassasiyetten gelmektedir. Sahip olduğumuz mühendislik yetenekleri, yüksek üretim derinliği, düşük maliyetli parçalar, kalite geliştirme ve yakın müşteri ilişkilerimizi mükemmel bir uyum içerisinde yürütmekten gurur duyuyoruz.

Discover more about this company

Featured products:

Products/service categories:

Aluminium profiles Compressors Connectors Coolers Fans Heat exchangers Hoses Hydraulic components Hydraulics Pneumatics Radiators

Busworld exhibitor:

Turkey (Istanbul) 2020

Booth:

Turkey (Istanbul) 2020 9 - C16


Contact

Head office

Kemalpaşa OSB Mah. 40.Sok. No:6
35735 Ulucak - Kemalpaşa - İzmir
Turkey


WS LI

This website uses cookies, one of the purposes of which is to calculate visitor statistics. More info Stop showing