This is Hema Endustri A.S. from Turkey

Body Chassis manufacturers Drivetrain Engine Components Hardware


Read their story in English
  • English
  • Türkçe

HEMA was established in 1973 under the name of “ Hema Hidrolik Makine Sanayi ve Ticaret A.Ş” located in the Çerkezköy Industrial Zone in the Tekirdağ region to produce external gear pumps for Turkish Industries needs.

Over the years Hema Endustri has extended product range and industries it serves. Today as one of the leading engineering and manufacturing companies in Turkey, supplies systems and components to automotive, agricultural and construction equipment OEMs with additional divisions serving the mining,

In 1998 the company name was changed to HEMA Endüstri A.Ş. to reflect the breadth of the company activities.

Competing with leading manufacturers of the world, Hema continuously aims new technological capabilities in order to improve its product quality and efficiency. Giving particular importance to quality and customer satisfaction, Hema has over the years become a major OEM supplier in the industries that it serves.

Hema owns well-trained, qualified and experienced 3000 strong workforce which fuels its growth and achievements.

Hema, 1973 yılında dışa bağımlı Türk endüstrisinin ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla dişli pompa üretmek için Tekirdağ'a bağlı Çerkezköy Organize Sanayi Bölgesi'nde Hema Hidrolik Makina Sanayi Ve Ticaret A.Ş. adı ile kurulmuştur.

Geçen yıllar içinde Hema, hem ürün hem de hizmet verdiği sektör sayısını arttırmıştır. Bugün Türkiye'nin önde gelen mühendislik şirketlerinden biri olarak Otomotiv, Traktör, İş Makineleri, Havacılık ve Savunma Sanayileri için üretim yapan global bir şirket haline gelmiştir.

1998 yılında gelişen ürün yelpazesini de içerisinde barındırmak için firma ismi HEMA Endüstri A.Ş. olarak değiştirilmiştir.

Dünya'nın önde gelen firmaları ile rekabet eden Hema Endüstri sürekli yeni teknolojiye yatırım yaparak üretim kalitesini ve verimliliğini arttırmaktadır. Kaliteye ve müşteri memnuniyetine verdiği önem HEMA Endüstri'nin hizmet verdiği sektörlerde önemli bir OEM tedarikçisi haline gelmesini sağlamıştır.

Hema Endüstri gelişimi ilerlemesi için gerekli olan gücünü 3000'in üzerindeki tecrübeli ve eğitimli personelinden almaktadır.

Discover more about this company

Featured products:

Products/service categories:

Aluminium profiles Axles Brakes Chassis components Drivetrain Engine components Gears Hydraulic components Hydraulics Power Take Off Pumps Steerings Transmissions

Busworld exhibitor:

Europe (Brussels) 2019

Booth:

Europe (Brussels) 2019 Hall 9 - 908C


Contact

Head office

G.O.P. mah. (OSB) 4. Cad. No:5 Cerkezkoy
59500 Tekirdag
Turkey


WS LI
This website uses cookies, one of the purposes of which is to calculate visitor statistics. More info Stop showing